Jak vybrat vhodné pelety na topení?

Při výběru vhodných dřevěných pelet na topení existuje pár jednoduchých pravidel.

Respektujte parametry svého kotle

Pelety se vyrábí v různých průměrech a variantách. Nejběžnější jsou pelety o průměru 6 a 8 mm, ale existují pelety až do průměru cca 30mm. S větším průměrem už hovoříme spíše o briketách. Proto je důležité vybrat správný průměr pelet tak, aby správně fungoval dopravní a podávací mechanismus u vašeho kotle. Specifikaci vašeho kotle vám poskytne jeho výrobce.

Zároveň respektujte, že některé kotle mohou spalovat více druhů biomasy a naopak některé kotle spalují výhradně suché dřevěné pelety, které prodáváme my.

Kupujte kvalitní pelety

Kvalitě pelet jsme se již věnovali v tomto článku. Nákup kvalitních pelet vám ušetří starosti i peníze. Jednak ušetříte na ceně materiálu a také na údržbě vašeho kotle. Nejlepší je vyzkoušet pelety od různých výrobců a porovnat si náklady.

Myslete na certifikační lobby

Pokud výrobce vašeho kotle doporučuje pelety s určitou certifikací, tak myslete na to, že pelety se stejnými parametry můžete koupit i u necertifikovaných výrobců a to výrazně laciněji. U výrobců bez certifikace je samozřejmě vyšší riziko nesouladu mezi skutečnými a deklarovanými parametry. Tomu se dá čelit nakoupením vzorků nebo vlastním laboratorním rozborem – v krátké době se vám vynaložené náklady vrátí.

Vyberte si lokálního dodavatele

Přepravní náklady hrají ve výsledné ceně pelet významnou roli. Vyplatí se vám vybrat si lokálního a spolehlivého dodavatele, který dodává včas ve stanové kvalitě a množství. Zároveň se informujte o nákladech na dopravu a dodání pelet – jestli jsou v ceně palety, kolik stojí přeprava až k vám, jaké jsou přepravní možnosti, jak probíhá vykládka, atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *